image1 image2 image3
logotype

2000 Winners - TV Guide Television Awards

User Rating:  / 0
PoorBest 
CatagoryWinnerProduction / Producer / Director
Best News & Current Affairs Programme 60 Minutes Keith Slater for TV ONE News & Current Affairs
Best Contribution To A Soundtrack America's Cup Haresh Bhana
Best Original Music Destination Disaster - The Sinking of the Mikhail Lermontov Clive Cockburn
Best Children's Programme What Now? Tony Palmer for TVNZ Children's Production
Best Comedy Programme Pulp Comedy Mandy Toogood, Simon Sinclair for Phoenix Television
Henderson Rental Cars Best Performance In An Entertainment Or Comedy Programme Ice As Jon Bridges
Academy Of Film And Television Make Up Best Contribution To Design America's Cup Paul Sharp; Animation
Best Design Moko Toa Guy Moana
Best Sports Programme America's Cup - The Final Day Denis Harvey, Andrew Hawthorn, Steve Coates for ONE Sport
Atlab New Zealand Best Camera Country Calendar - Yankee Harvest Peter Young
Best Editing Getting to our Place Paul Sutorius
Fujifilm Best Entertainment Series Polyfest 2000 Claudette Hauiti for Front of the Box Productions
Best Entertainment Programme The $20 Challenge - London Amanda Evans for Pacific Crews
Best Supporting Actor Nga Tohu: Signatures Ross Duncan
Best Supporting Actress Shortland Street Stephanie Tauevihi
Best Lifestyle Series backch@t Gordon Harcourt for the Gibson Group
Sony Digital Betacam Best Factual Series Our People Our Century David Harry Baldock, Ray Waru for Ninox Films
Russell Mcveagh Best Maori Programme Nga Morehu - End of an Era Toby Mills for Tawera / Black Pearl Productions
Te Mangai Paho Best Maori Language Programme Moko Toa Hineani Melbourne for Te Haeata Productions
Best Factual Programme Or Documentary Script Our People Our Century, 'Families at War' Philip Temple
Pacific Renaissance Pictures Best Drama Script Duggan - Shadow of Doubt Donna Malane
The Tv Guide Best Presenter   John Campbell
Best Director, Factual Programme Or Documentary Destination Disaster - The Sinking of the Mikhail Lermontov Cheryl Cameron
Best Director, Drama Nga Tohu: Signatures Andrew Bancroft
Grace Magazine Best Actress Nga Tohu: Signatures Nancy Brunning
Auckland City Best Actor Nga Tohu: Signatures George Henare
Broadcast Communications Ltd Best Documentary The Fatal Game James Heyward for Making Movies
Kodak New Zealand Best Drama Series Or Serial Duggan Dave Gibson, Jan Haynes for the Gibson Group
2014  Kiwi-TV  globbers joomla templates