image1 image2 image3
logotype

2002 Winners - TV Guide NZ Television Awards

User Rating:  / 0
PoorBest 
CatagoryWinnerProduction / Producer / Director
New Zealand On Air Best Children's Programme cokesmokefreerockquest Richard Hansen (Screentime-Communicado)
New Zealand Television Archive Best Documentary 1951 John Bates (Bates Productions)
Best Drama Programme Fish Skin Suit Larry Parr & Julian Arahanga (Kahukura Productions)
New Zealand On Air Best Drama Series or Serial Being Eve (South Pacific Pictures) Vanessa Alexander
Best Entertainment Programme What Now? 20th Anniversary Special Tony Palmer (TVNZ)
Best Entertainment Series Polyfest 2001 Claudette Hauiti (Front Of The Box Productions)
TVNZ Best Documentary Series Captains Log Gresham Bradley & John A. Givins (Livingstone Productions)
Sony Digital Betacam Best Factual Series Country Calendar Frank Torley/Country Calendar Production Team (TVNZ)
NZ House & Garden Best Lifestyle Series Travel.co.nz Tash Christie (Screentime-Communicado)
Best Comedy Programme Spin Doctors Tony Holden (Comedia Pictures)
Best Sports Programme Fight For Life John McDonald (TV3)
Russell McVeagh Best Maori Programme Whanau Tumanako Productions & Greenstone Pictures
Te Mangai Paho Best Maori Language Programme He Tohunga Whakairo Toby Mills for Tawera Productions & Moana Maniapoto for Black Pearl Productions
Auckland City Best Actress Mamaengaroa Kerr-Bell Staunch (Hunter Productions)
Auckland City Best Actor Tamati Te Nohotu Staunch (Hunter Productions)
Waitakere City Best Supporting Actress Alison Bruce Mercy Peak (South Pacific Pictures)
Henderson Rentals Best Supporting Actor Tim Balme Mercy Peak (South Pacific Pictures)
Best Juvenile Actor/Actress Rose McIver Xena: Warrior Princess Little Problems (Pacific Renaissance Pictures)
Best Entertainment/Comedy Performance Sean Duffy Willy Nilly (Big House)
Best Script Drama Programme Toa Fraser & Keith Hunter Staunch (Hunter Productions)
TV Guide Best Presenter Judy Bailey One Network News
Pacific Renaissance Pictures Best Script, Drama Series Gavin Strawhan Mercy Peak (South Pacific Pictures)
Best Script, Comedy Ken Duncum, Mike Smith, Cal Wilson, Paul Yates Willy Nilly (Big House)
Best Director, Drama Keith Hunter Staunch (Hunter Productions)
Best Director, Comedy Mike Smith Willy Nilly (Big House)
Best Director, Documentary John Bates 1951 (Bates Productions)
Best Director, Factual/Entertainment Programme Bryan Bruce Wild About New Zealand (Red Sky)
Kodak Best Camera, Drama James Cowley Fish Skin Suit (Kahukura Productions)
Best Camera, Non-Drama Peter Young Country Calendar (TVNZ)
Images Post Best Editing, Drama Tim Woodhouse Staunch (Hunter Productions)
Images Post Best Editing, Non-Drama Peter Roberts God, Sreenu and Me (MF Films)
Sony Professional Audio Best Original Music Carl Doy Buzz and Poppy (Huhu Enterprises)
Sound Post Best Contribution to a Soundtrack Suite 16, Carl Smith Being Eve (South Pacific Pictures)
The Edge Best Production Design Robert Gillies Jack of All Trades Shark Bait (Pacific Renaissance Pictures)
Best Costume Design Janet Dunn Clare (Gibson Group)
Best Contribution to Design Zane Holmes Being Eve (South Pacific Pictures)
TV Guide Best New Programme Mitre 10 DIY Rescue Julie Christie (Touchdown Television)
2014  Kiwi-TV  globbers joomla templates