General Television |
Best Actor in a TV Drama |
Finalists |
Programme Title |
Episode |
Production Company |
Channel |
Antony Starr |
Outrageous Fortune |
4 |
South Pacific Pictures |
TV3 |
Best Actress in a TV Drama |
Finalists |
Programme Title |
Episode |
Production Company |
Channel |
Robyn Malcolm |
Outrageous Fortune |
16 |
South Pacific Pictures |
TV3 |
Best Drama |
Finalists |
Programme Title |
Episode |
Production Company |
Channel |
Outrageous Fortune |
|
Xmas Special |
South Pacific Pictures |
TV3 |
Best Script (non-factual) |
Finalists |
Programme Title |
Episode |
Production Company |
Channel |
James Griffin |
Outrageous Fortune |
Xmas Special |
South Pacific Pictures |
TV3 |
Best Director (drama) |
Finalists |
Programme Title |
Episode |
Production Company |
Channel |
Nathan Price |
The Hothouse |
3 |
Gibson Group |
ONE |
Best Camera (non-factual) |
Finalists |
Programme Title |
Episode |
Production Company |
Channel |
Simon Baumfield |
The Hothouse |
5 |
Gibson Group |
ONE |
Best Editing (non-factual) |
Finalists |
Programme Title |
Episode |
Production Company |
Channel |
Bryan Shaw |
Outrageous Fortune |
16 |
South Pacific Pictures |
TV3 |
Best Arts/Festival Documentary |
Programme Title |
|
|
Production Company |
Channel |
Love, Speed & Loss |
|
|
Visionary Film and Television |
TV3 |
Best Children’s/Youth Programme |
Programme Title |
|
Episode |
Production Company |
Channel |
Let's Get Inventin' |
|
Magic Gadget |
Television Spaceman |
2 |
Best Comedy |
Programme Title |
|
Episode |
Production Company |
Channel |
Pulp Sport |
|
7 |
Shonky Productions |
TV3 |
Best Entertainment |
Programme Title |
|
Episode |
Production Company |
Channel |
Dancing with the Stars |
|
1 |
TVNZ |
ONE |
Best Information/Lifestyle |
Programme Title |
|
Episode |
Production Company |
Channel |
Fair Go |
|
3 |
TVNZ |
ONE |
Best Popular Documentary |
Programme Title |
|
|
Production Company |
Channel |
The Time of Our Lives |
|
|
Gaylene Preston Productions |
TV3 |
Best Reality (format) |
Programme Title |
|
Episode |
Production Company |
Channel |
Marae DIY |
|
Manutuke |
Screentime Ltd/Hula Haka Pdtns |
Maori TV |
Best Sports or Event Coverage |
Programme Title |
|
Episode |
Production Company |
Channel |
The 32nd America’s Cup from Valencia |
|
The Build-Up & Race 1 |
TVNZ |
ONE |
Best Observational Reality (non format) |
Programme Title |
|
Episode |
Production Company |
Channel |
Emergency |
|
2 |
Greenstone Pictures |
ONE |
Best Director (non-drama) |
Finalists |
Programme Title |
Episode |
Production Company |
Channel |
Melanie Rakena |
Ice |
Misery |
Jam TV Ltd |
ONE |
Best Editing (factual) |
Finalists |
Programme Title |
|
Production Company |
Channel |
Simon Coldrick |
NZSAS: First Among Equals |
|
Desert Road TV Ltd |
TV3 |
Best Camera (factual) |
Finalists |
Programme Title |
Episode |
Production Company |
Channel |
Jacob Bryant |
Ends of the Earth |
Afghanistan |
The TV Set |
ONE |
News & Current Affairs |
Best News |
Programme Title |
|
|
Production Company |
Channel |
3 News |
|
|
TVWorks Limited |
TV3 |
Best News or Current Affairs Presenter |
Finalists |
Programme Title |
|
Production Company |
Channel |
Mark Sainsbury |
Close Up |
|
TVNZ |
ONE |
Best News Reporting |
Programme Title |
|
Episode |
Production Company |
Channel |
3 News |
|
Benson Pope |
TVWorks Limited |
TV3 |
Best Current Affairs Reporting for a Weekly Programme or One Off Current Affairs Special |
Programme Title |
|
Episode |
Production Company |
Channel |
Sunday |
|
The Tiler’s Tale |
TVNZ |
ONE |
Best Current Affairs Reporting for a Daily Programme |
Programme Title |
|
Episode |
Production Company |
Channel |
Campbell Live |
|
Spider |
TVWorks Limited |
TV3 |
Best Current Affairs Series |
Programme Title |
|
Episode |
Production Company |
Channel |
60 Minutes |
|
20 |
TVWorks Limited |
TV3 |
Best News Camera |
Finalists |
Programme Title |
Episode |
Production Company |
Channel |
Christopher Brown |
One News |
Gizo |
TVNZ |
ONE |
Best Current Affairs Camera |
Finalists |
Programme Title |
Episode |
Production Company |
Channel |
Mike Dodd |
Sunday |
Ward 64 |
TVNZ |
ONE |
Best News/Current Affairs Editing |
Finalists |
Programme Title |
Episode |
Production Company |
Channel |
Andrew Gibb |
Sunday |
Forgotten Hero |
TVNZ |
ONE |
Investigation of the Year |
Programme Title |
|
Episode |
Production Company |
Channel |
3 News Special |
|
Let us Spray |
TVWorks Limited |
TV3 |
TV Journalist of the Year |
Duncan Garner - 3 News |
Comments powered by CComment