image1 image2 image3
logotype

2005 Winners

User Rating:  / 0
PoorBest 
GENERAL TELEVISION
BEST ACTOR IN A TV DRAMA
Outrageous Fortune Antony Starr - Jethro & Van West (Winner) South Pacific Pictures TV3
BEST ACTRESS IN A TV DRAMA
Outrageous Fortune Robyn Malcolm - Cheryl West (Winner) South Pacific Pictures TV3
BEST CAMERA (FACTUAL)
Country Calender Peter Young -Camera (Winner) TVNZ TV One
BEST CAMERA (NON-FACTUAL)
Mataku -"Te Whakaahua - The Photo" Rewa Harre -Director of Photography (Winner) 4 Winds Films Ltd TV One
BEST NZ CHILDREN'S/YOUTH PROGRAMME
Holly's Heroes (Winner) Dave Gibson -Producer The Gibson Group Ltd TV2
BEST NZ COMEDY PROGRAMME
Bro' Town (Winner) Elizabeth Mitchell -Producer Firehorse Films TV3
BEST DIRECTOR (DRAMA)
Outrageous Fortune -"Episode 4: The Cause of This Defect" Mark Beesley -Director (Winner) South Pacific Pictures TV3
BEST DIRECTOR (NON-DRAMA)
Off The Rails -A Love Story Melanie Rakena -Director (Winner) Jam TV Ltd TV One
BEST NZ DOCUMENTARY
Colin McCahon - I Am (Winner) Robin Scholes -Producer Screentime Ltd TV One
BEST NZ DRAMA
Outrageous Fortune (Winner) Mike Smith -Producer South Pacific Pictures TV3
BEST NZ ENTERTAINMENT/REALITY PROGRAMME
Dancing With The Stars (Winner) Debra Kelleher-Smith -Producer TVNZ TV One
BEST NZ INFORMATION/LIFESTYLE PROGRAMME
Off The Rails -A Love Story (Winner) Melanie Rakena and Marcus Lush -Producers Jam TV Ltd TV One
BEST EDITING (FACTUAL)
Shihad Live in Aotea Square (Winner) Justin Hawkes -Editor Visionary Film and Television C4
BEST EDITING (NON-FACTUAL)
Outrageous Fortune -"Episode 4: The Cause of This Defect" (Winner) Nicola Smith -Editor South Pacific Pictures TV3
BEST MAORI PROGRAMME
Korero Mai (Winner) Viv Wigby-Ngatai -Producer Cinco Cine Film Productions Maori Television
BEST NZ POPULAR/FACTUAL UNSCRIPTED PROGRAMME
Intrepid Journeys (Winner) Melanie Rakena and Jane Andrews -Producer Jam TV Ltd TV One
BEST NZ SPORTS OR EVENT COVERAGE
Shell Helix Motorsport (Winner) David Turner -Executive Producer
Stephen Coates -Producer
TVNZ TV One
BEST SCRIPT FOR A NON-FACTUAL PROGRAMME/SERIES
Outrageous Fortune -"Episode 4: The Cause of This Defect" (Winner) Rachel Lang -Co-creator/Writer South Pacific Pictures TV3
NEWS/CURRENT AFFAIRS
BEST CURRENT AFFAIRS REPORT (Team Award)
Campbell Live "Driver Licence Fraud" Melanie Reid -Reporter TV3 News TV3
(Winner) Keith Slater -Producer    
  George Murahidy -Camera    
  John Campbell -Presenter    
BEST CURRENT AFFAIRS REPORTER
60 Minutes Amanda Millar (Winner) TV3 TV3
BEST CURRENT AFFAIRS SERIES
60 Minutes (Winner) Terence Taylor -Executive Producer TV3 TV3
BEST NEWS REPORTER
One News Lorelei Mason (Winner) TVNZ TV One
BEST NEWS REPORT TEAM AWARD
One News -"Foot & Mouth Scare, Waiheke Island" (Winner) Mark Sainsbury -Reporter TVNZ TV One
  Owen Poland -Reporter    
  Melissa Stokes -Reporter    
BEST NEWS/CURRENT AFFAIRS EDITING
Close Up -"Green Acres" (Winner) Paul Sparkes -Editor TVNZ TV ONE
BEST NEWS/CURRENT AFFAIRS CAMERA (JUNIOR)
Close Up -"Twins" (Winner) Richard Postles -Camera TVNZ TV One
BEST NEWS/CURRENT AFFAIRS CAMERA (SENIOR)
60 Minutes -"Green Acres" (Winner) Ross Kenward -Camera TV3 News TV3
BEST NEWS OR CURRENT AFFAIRS PRESENTER
Close Up Mark Sainsbury (Winner) TVNZ TV One
BEST SPORTS NEWS REPORT TEAM AWARD
One News -"Flavell" (Winner) Stephen Stuart -Reporter TVNZ TV One
  Ed Wi -Camera    
  Shane Murray -Editor    
BEST NEWS
3 News Mark Jennings, Director of News TV3 News TV3
Investigation of the Year
Cambell Live -"Driver Licence Fraud" Melanie Reid -Reporter TV3 News TV3
  Keith Slater -Producer    
  George Murahidy -Camera    
  John Campbell -Presenter    
TV Journalist of the Year
Sunday Janet McIntyre TVNZ TV One
2014  Kiwi-TV  globbers joomla templates